overlay

Kuş Gribi Projesi Tamamlandı

Kuş Gribi Projesi Tamamlandı bağlantısının alt başlıkları aşağıdaki gibidir. 

 

Yürütülen Projeler - Kuş Gribi Nedir?

 
İNSAN SAĞLIĞI VE KUŞ GRİBİ
 
Kuş Gribi, asıl olarak kanatlı hayvanlarda (tavuk, hindi, ördek vb.) hastalık yapan ve insanlarda hayvanlardan bulaşan virüslerle meydana gelen bir hastalıktır. Kuş Gribi hastalığının Kanatlı hayvandan insana bulaşması  enfekte veya ölü hayvana korunmasız temasla mümkündür. Hastalığın Çevreden insana bulaşması ise ;
 
  - Enfekte hayvanların gözyaşına, burun ve boğaz akıntılarına veya dışkılarına temasla,
 
  - Enfekte salgı ve dışkılarla kontamine olmuş yüzeylere ve eşyalara temasla,
 
  - Enfekte tozların solunmasıyla olur.
 
Kuş gribinin İnsandan insana bulaştığına dair Kanıtlanmış vaka yoktur, ancak, virüsün insandan insana geçme özelliği gösteren bir dönüşüme uğrama ihtimali vardır.
 
 
Kuş Gribi Belirtileri
 
Mevsimsel Grip ile Kuş Gribinin belirtileri çok benzer ancak sonuçları çok farklı olduğundan aradaki farkın anlaşılması çok önemlidir. Kuş Gribi vakalarında, alt solunum yolları ve akciğer tutulmasına bağlı olarak zatürree, solunum yetmezliği ve diğer organların etkilenmesi söz konusunudur. Virüs bulaştıktan sonra kuluçka süresi insanlarda 3-10 gün arasında değişir. Bu süre sonunda görülen belirtiler;Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yaygın kas ağrısı ve solunum güçlüğü gibi grip belirtilerinin yanı sıra karın ağrısı ve ishal’dir.
 
Belirtilerin görüldüğü durumlarda zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Hastalığın tanısı ne kadar erken konulursa tedavi olasılığı o kadar yüksektir.
 
 
İnsanda Kuş Gribi Tedavisi
 
 
Hastalığın erken döneminde etkili olan ve doktor kontrolünde kullanılan bazı ilaçlar, Kuş Gribi tedavisinde kullanılır. Bunun dışında, sağlık kuruluşlarında hastalığın belirtilerini hafifletici ve destekleyici diğer tedaviler de uygulanır. Hastalığın erken döneminde etki ettiği bildirilen bazı ilaçlar bulunmaktadır. Bu nedenle, şüpheli durumlarda belirtiler ortaya çıktıktan sonra en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurulması son derece önemlidir.
 
 
Kuş Gribi Aşısı
 
Henüz Kuş Gribi için insanlarda kullanılan etkili bir aşı yoktur. Virüsün kendi genetik yapısında oluşturduğu değişiklikler aşı çalışmalarını zorlaştırmaktadır. Bu konuyla ilgili bilimsel çalışmalar devam etmektedir.
 
İnsan için üretilen grip aşıları, insanlarda enfeksiyona neden olan Influenza virüslerine karşı bağışıklık sağlar. Bunun dışında kalan ve insanlarda gribe yol açan diğer virüs alt tipleri ve Kuş Gribine karşı koruma sağlamaz.
 
 
 
İnsanda Kuş Gribi Vaka Sayısı:
 
(Dünya Sağlık Örgütü Tarafından Doğrulanan)
 
İLLER : AĞRI :  9
 
            VAN:  1
 
            ŞANLIURFA: 1
 
            ESKİŞEHİR:  1
 
 
 
Kuş Gribi ile ilgili faydalı linkler:
 
www.kusgribi.gov.tr
 
www.grip.gov.tr
 
 
 
 

Yürütülen Projeler - Poster ve Broşürler

 
 
Kuş Gribi ile ilgili poster, broşür ve gazete uyarıları yazılarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.
 
Afişler için tıklayınız...
 
Broşürler  için tıklayınız...
 
Gazete Uyarıları  için tıklayınız...
 
 

Yürütülen Projeler - Kuş Gribi Projesi

 
Ülkemizde insanların kümes hayvanlarında görülen HPAI (kuş gribi) enfeksiyon ve diğer hayvan kökenli hastalıklar nedeniyle karşı karşıya oldukları tehdidi asgariye indirmek ve insanlarda görülebilecek grip pandemisine ve diğer bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanan acil durumlara karşı hazırlıklı olma, kontrol ve mücadele tedbirlerinde yardımcı olmak amacıyla Bakanlığımız ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı koordinasyonunda “Kuş Gribi ve İnsana Tesir Eden Salgına Karşı Hazırlık ve Mücadele Projesi” hazırlanmıştır.